Opinie o Nas
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Blog chmura tagów
Ikonografia - sztuka zapomniana 2
Ikonografia - sztuka zapomniana

Ikony są wyjątkowe.

Tak. Nie da się zaprzeczyć.

Ikona religijna z motywem lub postacią biblijną - one są wieczne, wspaniałe, tajemnicze. Charakterystyczne w swoim przekazie, symbolice i barwie. Są przedmiotem kultu a zarazem sztuki. Każdy kto próbował zmierzyć się z pisaniem ikon zna ile pokory i trudu trzeba włożyć aby namalować ikonę, bo podlegają one własnym regułom i wymagają szczególnego stosunku - zarówno ze strony artysty, jak i odbiorcy. Dla człowieka wierzącego ikona jest święta, jest obiektem czci, bowiem dzięki niej człowiek odnajduje duchową więź z Bogiem i jego świętymi. Piszący ikony, wierzy w głeboki sens tego co tworzy, wkłada w tę twórczość swoją modlitwę, cały swój talent i duszę. Pochylając się nad deską, staje się pośrednikiem między Niebem a Ziemią.

 Świat ikon jest niezwykle piękny, realizuje teologię w kolorach. W dzisiejszych czasach ikonografia przeżywa prawdziwy renesans. Powrót do zainteresowania się sztuką ikonpisarstwa zaoowocowało pojawieniem się ogromnej ilości publikacji, kolekcji muzealnych i prywatnych - byc może - przyczyniło się również do tego, że badania nad ikonami stały sie najszybciej rozwijającą gałęzią historii sztuki.

 Przełom nad badaniami ikon, który pozwolił na właściwą ich interpretację, odrębną od tej, którą stosowano do badań zachodniej sztuki sakralnej, przyniosła teologia ikony. Pierwsza, własna metoda badania malarstwa ikonowego sprawiła, że sztuka zapomniana przez wiele wieków odzyskała utracone wartości i funkcje. Teologia ikony spowodowała, że przestały one być postrzegane jedynie jako dzieła sztuki, świadomie zaniżane w swej wartości przez znawców jako dalekie od kultury antycznej i zachodniej. Zasadniczo tylko w kulturze prawosławnej, głównie w diasporach, przetrwała świadomość znaczenia ikon, poczucie, że nie są one tylko obrazami, dekoracją świątyń, ale że zawierają w sobie wiele znaczeń i wartości, a przede wszystkim są obiektami kultu.

 Wymogi, ktore wobec ikon stawiała teologia ikony, spowodowały stworzenie szczególnego języka artystycznego i praktyki warsztatowej, całkowicie odrębnej od sztuki zachodu. Największą wagę przywiązywano do ukazywanych na ikonach postaci świętych i ich oblicz, ktore winny być odrealnione, przebóstwione, bezcielesne, bez żywej gestykulacji, ustawione zawsze frontalnie, ze spojrzeniem skierowanym zawsze na patrzącego co pozwala na nawiązanie z przedstawioną postacią modlitewnego kontaktu.

 Początki malarstwa ikonowego to czasy cesarza Konstantyna Wielkiego. Po nawróceniu się na chrześcijanstwo ustanowił on stolicę cesarstwa w Bizancjum, którą nazwał w 330 roku - Konstantynopol. W tym właśnie okresie budowa dużej ilości kościołów i dekoracji ich wnętrz pozwoliła pokazać w świetle dziennym sztukę sakralną. Na rozwój sztuki Konstantynopola miała ogromny wpływ sztuka grecka, egipska i rzymska.

Chrystus Pantokrator

 Najstarszą ze znanych ikon jest bez wątpienia pochodząca z VI wieku ikona przedstawiająca Chrystusa Pantokratora, przechowywana w klasztorze Świętej Katarzyny na Synaju. Realizm i ekspresyjność przedstawionej twarzy Chrystusa świadczą o wpływie jaki sztuka rzymskiego Egiptu wywarła na wczesne malarstwo chrześcijańskie.


 

Komentarze do wpisu (2)

23 sierpnia 2017

Fajnie,na temat.Czekam na cd.Dobry pomysł bo ludzie będą wiedzieć co kupują i jak traktować ikony.

18 marca 2018

mądry tekst, poproszę więcej

Waluty

Infolinia: +48 668 307 830

sklep@upominkireligijne.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl