Opinie o Nas
 • Zaczytana książka

   

   

   

   

   

   

   

   

  TERAZ -15%       

   

  Sprawdź nowości i bestsellery tego lata!                       

   

   

   

 • Kropielnice domowe
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Blog chmura tagów
Święto Trzech Króli, czyli objawienie Pańskie - dzisiaj i dawniej 0
Święto Trzech Króli, czyli objawienie Pańskie - dzisiaj i dawniej

Dzień pod patronem trzech mędrców obchodzimy szóstego dnia Nowego Roku. Co więcej, stanowi on chrześcijańskie święto przypominające nam przede wszystkim o wędrówce magów do Betlejem. To wiemy wszyscy, ale czy znasz zwyczaje i ciekawostki nawiązujące do obchodów, które mają miejsce dokładnie 6 stycznia?

Mylące nazewnictwo

Wbrew pozorom Święto Trzech Króli nie nawiązuje stricte do postaci, o których mowa w niniejszym materiale. Jest to bowiem potoczna nomenklatura dla Objawienia Pańskiego. Co więcej, niektóre źródła opisujące to doniosłe wydarzenie określają je mianem Epifanii , czyli greckiego objawienia się Pana.

Było ich trzech, ale czy na pewno?

W literaturze Pisma Świętego  próżno szukać informacji potwierdzającej fakt obecności wyłącznie trzech magów. Śledząc świadectwo ewangeliczne świętego Mateusza, możemy dowiedzieć się, że: "oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy", na podstawie czego wnioskujemy, że musiało ich być co najmniej dwóch, ale niekoniecznie trzech.

Woń z kadzidła

Najpopularniejszym z zwyczajów nawiązujących do obchodów święta Trzech Króli jest okadzanie domowych gospodarstw wonią z żywicy jałowca. Kolejną z tradycji podejmowanych ku czci Objawienia Pańskiego była wspólna konsumpcja ciasta z migdałem. Szczęśliwy znalazca orzecha był mianowany "migdałowym królem", co stanowiło nie lada gratkę zwłaszcza  wśród najmłodszych.

Obchody Trzech Króli obecnie

Od czasów ciasta migdałowego i żywicy z jałowca minęło sporo czasu, jednak pamięć o ich znaczeniu wciąż przekazywana jest kolejnym pokoleniom, a wszystko to za sprawą nowych obyczajów. Chyba każdy z nas słyszał o Orszaku Trzech Króli, czyli miejskim powrocie do radosnych obyczajów sprzed lat. To nie tylko niezwykle integrujące wydarzenie, ale i sposób na zachowanie przepięknej historii naszych przodków.

Kredowe pozdrowienie

Niezmiennym symbolem zwiastującym przybycie Trzech Króli jest wykonywany poświęconą kredą napis "K+M+B". Skrót ten stanowi połączenie trzech pierwszych liter imion Kacper, Melchior i Baltazar. Innym, aczkolwiek dużo rzadziej spotykanym przekazem na drzwiach wejściowych jest "C†M†B", czyli Christus Mansionem Benedical. W  tłumaczeniu na nasz język ojczysty oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi" i tego samego życzymy każdemu naszemu Klientowi. Szczęść Boże.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Infolinia: +48 668 307 830

Pn - Pt: 8.00 - 16.00

email: sklep@upominkireligijne.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl