Wersje językowe
Choose language
Blog
Witaj na naszym blogu, gdzie dzielimy się wiedzą, inspiracjami i wartościami związanymi z wiarą chrześcijańską. Znajdziesz tutaj artykuły, które przybliżą Ci znaczenie dewocjonaliów, symbolikę obrazów religijnych, oraz historię ikon.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog
Najświętsza Maryja Panna Różańcowa: tajemnica i duchowość w Twoim życiu

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – Siła Modlitwy i Duchowe Wsparcie w Codziennym Życiu

Ileż to bólów moglibyście każdego dnia ułagodzić, odmawiając częściej różaniec, gdybyście się modlili i wynagradzali za grzechy naszej Ojczyzny!

Stefan kard. Wyszyński

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa od wieków jest przewodniczką duchową, prowadząc wiernych poprzez modlitwę różańcową. Ta forma kontemplacji pomaga zgłębiać tajemnice życia Jezusa i Maryi, stając się potężnym narzędziem w duchowej podróży każdego katolika. Różaniec, dzięki swojej prostocie, pozwala połączyć się z Bogiem na głębszym poziomie i doświadczyć pokoju serca. Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, obchodzone 7 października, upamiętnia cudowne interwencje Maryi w historii Kościoła. Zanurz się w duchowej głębi tej modlitwy i odkryj, jak może ona odmienić Twoje życie.

Matka Boska Częstochowska - Królowa Polski i Matka Narodu Polskiego

Matka Boska Częstochowska

Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć

Matka Boska Częstochowska, znana jako Królowa Polski, to jeden z najważniejszych wizerunków Maryi w Polsce. Obraz, znajdujący się na Jasnej Górze, od wieków przyciąga miliony wiernych z całego świata. Znany ze swoich charakterystycznych rys na policzkach, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej stał się symbolem nie tylko duchowej opieki, ale także narodowej jedności i siły. Jego historia i kult łączą w sobie elementy religii, tradycji i historii Polski.

Aniołowie Stróżowie – Historia, Modlitwy i Opieka w Życiu Codziennym

Anioł Stróż – Nasz Duchowy Opiekun

Nigdy nie biegnij szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać.

2 października Kościół katolicki obchodzi wspomnienie Aniołów Stróżów – naszych duchowych opiekunów, których zadaniem jest prowadzenie nas na drodze do zbawienia. Kult Aniołów Stróżów rozwijał się przez wieki, a ich obecność w naszym życiu symbolizuje Bożą troskę o każdego człowieka. W tym artykule poznasz historię ich kultu, modlitwy oraz znaczenie, jakie mają w naszym codziennym życiu.

Blog chmura tagów
Ikony religijne dawniej i dziś
Ikony religijne dawniej i dziś

Pierwszy ikonoklazm 726-787 r.

Wraz z nadejściem VIII wieku w Bizancjum, a z czasem też w Europie Zachodniej zaczął szerzyć się ruch zwany ikonoklazmem. Dążył on do wyeliminowania kultu obrazów. Początek ikonoklazmowi dał cesarz Leon III. Nakazał usunięcie obrazu Chrystusa wiszącego nad drzwiami pałacu cesarskiego w Konstantynopolu i zastąpienie go krzyżem. Wroga postawa cesarza zapoczątkowała falę prześladowań zwolenników ikon.

Kontrowersja dotycząca obrazów miała przede wszystkim religijny charakter. Była konfliktem o prawdziwą religię oraz czystość Kościoła. Niszczenie ikon oraz poddawanie surowym prześladowaniom mnichów i wiernych stawiających opór tłumaczono obawą przed powrotem pogaństwa i bałwochwalstwa.

Ikonoklazm miał też podłoże polityczne. Cesarz Leon III po objęciu tronu skutecznie bronił Bizancjum i wyparł Arabów, którzy zajęli część cesarstwa. Sukces podsycał w nim dalszą chęć działania. Reformując państwo, uważał, że w jego rękach leży również reformacja Kościoła.

Odtąd nakazuje zdobić świątynie motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Wprowadza zakaz czczenia i tworzenia świętych wizerunków oraz wydaje nakaz zniszczenia wszystkich dotychczas powstałych obrazów. W związku z wydanymi nakazami wszystkie osoby posiadające w domu ikony miały wynieść je na rynek i spalić.

Prześladowania czcicieli obrazów a polityka Konstantyna V
Zdecydowanie intensywniejszym okresem ikonoklazmu był czas rządów syna Leona III – Konstantyna V. Doszło wówczas do torturowań i wyroków śmierci zwłaszcza wśród mnichów. Uderzano szczególnie w klasztory, bo to one były głównymi ośrodkami kultu obrazów. Konstantyn V znany był z prowadzenia otwartej polityki prześladowań.

Ikonoklazm w kolejnych latach

Następca tronu Konstantyna V jego syn Leon IV prowadził zupełnie inne rządy. Miało to odzwierciedlenie głównie w osłabnięciu ruchu ikonoklastycznego. Zakończyły się prześladowania mnichów. Na sytuację duży wpływ miała jego żona Irena, która po śmierci Leona IV objęła regencję w imieniu dziesięcioletniego syna Konstantyna VI. Rozluźnienie ikonoklazmu to niejedyny skutek podjętych przez nią działań. W 787 roku w Nicei zwołała sobór, którego obrady zakończyły się po jej myśli.

Ojcowie soborowi stwierdzili:

„Że przedmiotem kultu powinny być nie tylko wizerunki drogocennego i ożywiającego Krzyża, lecz tak samo czcigodne i święte obrazy malowane, ułożone w mozaikę lub wykonane innym sposobem, które umieszcza się ze czcią w świętych kościołach Bożych, na naczyniach liturgicznych i na szatach, na ścianach czy na desce, w domach czy przy drogach”.

„Są one wyobrażeniami naszego Pana Jezusa Chrystusa, Boga i Zbawiciela, Niepokalanej Pani naszej, świętej Bożej Rodzicielki, godnych czci Aniołów oraz wszystkich świętych i świątobliwych mężów. Im częściej wierni będą patrzeć na ich obrazowe przedstawienia, tym bardziej, oglądając je będą się zachęcać do wspominania i miłowania pierwowzorów, do oddawania im czci i pokłonu”

Po upadku rządów Ireny jej następcy wywołują drugi ikonoklazm. Wprowadza go cesarz Leon V, a jego politykę kontynuują Michał II i Teofil. Dopiero żona Teofila po jego śmierci jako regentka małoletniego syna wprowadza powrót do kultu obrazów oraz potwierdza postanowienia II Soboru Nicejskiego. Na pamiątkę zwycięstwa nad ikonoklazmem Kościół prawosławny świętuje to wydarzenie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu jako Triumf Ortodoksji.

Ikona dziś

Aktualnie trudno wyobrazić sobie kościoły czy też nasze domy bez świętych obrazów. Ikony stają się coraz bardziej popularne. Co ważne, żyjemy w czasach wolności religijnej. Ikonę możemy powiesić w mieszkaniu, sprezentować bliskiej osobie, a także zostać nią obdarowanym. Ikona jest dziś środkiem wyrazu artystycznego, ale przede wszystkim modlitwy. Pełen sacrum obraz zbliża nas do Boga. Zachwyca pięknem i sensem. Ten wyjątkowy rodzaj malarstwa tworzony jest obecnie na Chwałę Bożą. Aby nie popaść w ślepotę ducha, musimy pobudzić swój wewnętrzny zmysł. Ikona jak najbardziej jest znakomitym zapalnikiem głębokiej duchowości.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl