Srebrny medalik Święty Benedykt
Opis
Srebrny medalik pr.925 ze świętym Benedyktem
Medalik świętego Benedykta wykonany ze srebra próby 925. Dla wielu ludzi stanowi nieocenioną pomoc w praktykowaniu swojej religijności. Medalik św. Benedykta przeżywa swoisty renesans w dzisiejszych czasach. Należy jednak patrzeć na niego z właściwej perspektywy gdyż nie jest on amuletem, a jedynie symbolem pewnej modlitwy.
Historia powstania medalionu świętego Benedykta sięga XI w. i związana jest z cudownym uzdrowieniem, jakiego doznał młody człowiek ukąszony przez węża. Kiedy leki nie dawały już żadnego rezultatu i chory był w agonii, we śnie ujrzał starca, w którym rozpoznał św. Benedykta. Święty dotknął jego rany krzyżem, który trzymał w ręce, i choroba znikła bez śladu. Wkrótce człowiek ten został mnichem, a niedługo potem wstąpił na tron papieski jako Leon IX. Drugim, dość znanym działaniem medalu św. Benedykta było umieszczenie go na murach klasztoru Metten. W Bawarii kilka kobiet zostało uwięzionych za zajmowanie się czarami w celu szkodzenia mieszkańcom Nattrembergii. Podczas procesu powiedziały, że ich magiczne działania przeciw klasztorowi Metten były zupełnie bezskuteczne, gdyż na murach klasztoru mnisi umieścili medal św. Benedykta. W wyniku ich procesu wzrósł więc kult medalika, na którym przedstawiony jest św. Benedykt z krzyżem w ręce.
Medalik składa się z dwóch części. Awers medalionu przedstawia wizerunek św. Benedykta, który ubrany jest w strój zakonny z kapturem. Zakonnik trzyma w prawej ręce krzyż, a w lewej ręce – księgę, regułę zakonu. Na medaliku umieszczony jest także napis: Crux sancti patris Benedicti („Krzyż świętego ojca Benedykta”). U nóg świętego znajduje się kruk oraz mitra, symbol władzy opata. Na rewersie medalionu znajduje się krzyż oraz litery: CSPB – znajdujące się na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża. Litery stanowią skrót od słów Crux sancti patris Benedicti („Krzyż świętego ojca Benedykta”). Nad krzyżem znajduje się grecki hierogram imienia Jezusa „IHS” (gr. IHΣΟΥΣ) bądź napis PAX. Na belce pionowej krzyża widnieją litery CSSML, oznaczające: Crux sacra sit mihi lux („Krzyż święty niech mi będzie światłem”), zaś na belce poprzecznej znajdują się litery NDSMD, które rozwijają się w słowa: Non Draco Sit Mihi Dux („Diabeł [dosł. ‘smok’] niech nie będzie mi przewodnikiem”). Na obrzeżu medalionu, od strony rewersu, znajdują się na prawo litery VRSNSMV – SMQLIVB. Skrót ten oznacza: Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas („Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności – złe jest to, co podsuwasz, sam pij truciznę). Jak łatwo się domyślić, zawiera on modlitwę o odpędzenie diabła, czyli egzorcyzm.
Srebrny (pr.925) medalik - Święty Benedykt
waga ~ 1,7g
długość - 22mm
szerokość - 13mm
Powłoka: Rodowanie