Wersje językowe
Choose language
Blog
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog
Ikona Świętej Rodziny - Symbol Miłości i Jedności Idealny na Prezent Ślubny

Ikona Świętej Rodziny - Idealna na Prezent Ślubny

Dzisiaj zapraszam Cię na niezwykłą podróż w głąb jednego z najważniejszych symboli chrześcijaństwa - Ikony Świętej Rodziny.

To nie tylko piękne dzieło sztuki, ale przede wszystkim drogowskaz, który prowadzi nas do głębszego zrozumienia naszej wiary.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego ta ikona jest tak często wybierana jako prezent ślubny?

Czy wiesz, jakie głębokie znaczenie niesie ze sobą? Jeśli nie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Jak wybrać idealny różaniec: Przewodnik po różnych typach i stylach różańców

Jak wybrać idealny różaniec: Przewodnik po różnych typach i stylach różańców

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wybrać idealny różaniec?

Czy zdarzyło Ci się czuć się przytłoczonym mnogością stylów, materiałów i rozmiarów?

Różaniec to nie tylko narzędzie modlitwy, ale także osobisty symbol wiary, który może służyć jako talizman lub prezent dla bliskiej osoby.

W tym artykule odkryjemy tajniki różnych typów różańców, zrozumiemy ich unikalne cechy i dowiemy się, jak wybrać ten, który będzie dla Ciebie idealny.

Czy jesteś gotowy na tę duchową podróż? Zapraszamy do lektury!

Kult Najświętszej Krwi Jezusa Chrystusa

Najświętsza Krew Jezusa Chrystusa

W najgłębszych zakamarkach duszy istnieje tajemnica, która przekracza granice ludzkiego zrozumienia. To tajemnica Najświętszej Krwi Jezusa Chrystusa, która płynęła z Jego ran podczas męki i śmierci na krzyżu. Jest to mistyczne połączenie miłości, ofiary i zbawienia, które porusza serca milionów wierzących na całym świecie. Kult Najświętszej Krwi od wieków ukazuje tę tajemnicę poprzez sztukę, modlitwę i oddanie czci. W tym artykule zaprosimy Cię do odkrycia emocjonalnej głębi i duchowego bogactwa, które towarzyszą kultowi Najświętszej Krwi Jezusa Chrystusa. Przekroczmy razem progi naszej wyobraźni i wprowadźmy się w ten mistyczny świat, gdzie czerwień Krwi staje się symbolem miłości, odkupienia i wiecznego zbawienia.

Blog chmura tagów
Ikony święte, wrota do nieba
Ikony święte, wrota do nieba

Intensywny rozwój ikon rozpoczął się od II Soboru Nicejskiego. Swoje wyżyny osiągnął w Bizancjum w XIII-XIV wieku, na Rusi w XV-XVI, a na Krecie w XVI. Obecnie świat z powrotem odkrywa duchowość ikon i ma to miejsce również w naszym rzymskokatolickim Kościele. Obrazy święte stanowią w życiu religijnym istotny element bez względu na to, czy chodzi o Kościół Wschodni, czy Zachodni.

„Piękno i kolor obrazów pobudzają modlitwę. Jest to święto dla moich oczu, podobnie jak widok natury pobudza me serce do oddawania chwały Bogu”.

– Święty Jan Damasceński. 

Czym jest ikona?

Nowy Testament uprawomocnia malowanie Boga. To, czym jest ikona zostało dokładnie określone na Soborze Nicejskim II, a dokładnie jeszcze wtedy, gdy nie było podziału na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo. Dekret obowiązuje do dziś. Założenia potwierdza Benedykt XVI. Chodzi o wyznanie Wcielenia. Bóg przybrał ludzkie oblicze, abyśmy mogli Go doświadczać również przez sztukę. Święty Paweł mówi: „On jest obrazem Boga niewidzialnego”.

Ikona jest chrześcijańskim dziedzictwem nie tylko prawosławnym, ale też w zupełności należnym Kościołowi katolickiemu. Obraz sakralny poprzez ikonę przedstawia Wcielonego Boga-Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą, Święta Rodzinę, Archaniołów, Ojców Kościoła świętych patronów a także wizerunek Aniołów Stróżów. Niewidzialny Bóg szuka nas w każdym miejscu. Również w sztuce sakralnej.

Czy można mieć ikonę w domu?

W Kościele zachodnim ikony, jak również ikonopisarstwo zyskują coraz większą popularność. Istnieją nawet polskie katolickie szkoły ikonopisania. Dla nas katolików zachodnich fascynujący jest najbardziej fakt, że ikona łączy w sobie to, co doczesne z wiecznością. To obraz, który zawsze ma swoją historię. Wiąże się z nim konkretne Słowo Boże, bo ikona jest przecież pisaną Ewangelią.

Przy tej okazji raz jeszcze warto zaznaczyć, że ikony powstały w niepodzielonym Kościele. I choć ikonopisarstwo w różnych częściach Europy postrzegane jest inaczej, na szczęście my katolicy zrozumieliśmy, że ikona może przynieść wiele dobrego. Jest pomocą w modlitwie. Oknem, przez które można zobaczyć świat duchowy, a według św. Jana z Damaszku również „kanałem łask”.

Dzięki ekumenicznemu znaczeniu ikon stały się one powszechne, cenione i budzące zainteresowanie. Biorąc pod uwagę historyczność, ikona rzeczywiście należy do Kościoła wschodniego. Przyjęła się jednak w kulturze zachodniej i z całą pewnością można powiedzieć, że udało się jej przekroczyć granice wyznaniowe. Dziś stała się dostępna dla każdego.

Bez względu na to, jaką techniką wykonana została ikona, obraz można mieć w katolickim domu. Współczesnemu człowiekowi ikona niepotrzebnie kojarzy się wyłącznie z kultowym obrazem Kościoła prawosławnego.

Wschodnia i Zachodnia dusza ikony

Ikona na tle sztuki sakralnej wyróżnia się szczególną duchowością. Nie da się ukryć, że jej dusza pochodzi bardziej ze wschodu niż z zachodu. Choć mniej zachodnia, jest jednak katolicka i dlatego dedykowana każdemu wierzącemu. To niezwykle budujące, że poszukujemy piękna, harmonii i pokoju serc, a przede wszystkim Boga, nie odrzucając dziedzictwa kulturowego. Dziś w dużej mierze ikona święta stanowi wspaniały upominek religijny z okazji Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania, Sakramentu Małżeństwa lub po prostu z okazji urodzin, imienin czy podziękowania. W sklepie upominkireligijne.pl można nabyć piękną ikonę o wysokiej jakości w 100% wykonaną ręcznie wraz z dedykacją.

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl