Intensywny rozwój ikon rozpoczął się od II Soboru Nicejskiego. Swoje wyżyny osiągnął w Bizancjum w XIII-XIV wieku, na Rusi w XV-XVI, a na Krecie w XVI. Obecnie świat z powrotem odkrywa duchowość ikon i ma to miejsce również w naszym rzymskokatolickim Kościele. Obrazy święte stanowią w życiu religijnym istotny element bez względu na to, czy chodzi o Kościół Wschodni, czy Zachodni.
„Piękno i kolor obrazów pobudzają modlitwę. Jest to święto dla moich oczu, podobnie jak widok natury pobudza me serce do oddawania chwały Bogu”.
– Święty Jan Damasceński.
Czym jest ikona?
Nowy Testament uprawomocnia malowanie Boga. To, czym jest ikona zostało dokładnie określone na Soborze Nicejskim II, a dokładnie jeszcze wtedy, gdy nie było podziału na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo. Dekret obowiązuje do dziś. Założenia potwierdza Benedykt XVI. Chodzi o wyznanie Wcielenia. Bóg przybrał ludzkie oblicze, abyśmy mogli Go doświadczać również przez sztukę. Święty Paweł mówi: „On jest obrazem Boga niewidzialnego”.
Ikona jest chrześcijańskim dziedzictwem nie tylko prawosławnym, ale też w zupełności należnym Kościołowi katolickiemu. Obraz sakralny poprzez ikonę przedstawia Wcielonego Boga-Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą, Święta Rodzinę, Archaniołów, Ojców Kościoła świętych patronów a także wizerunek Aniołów Stróżów. Niewidzialny Bóg szuka nas w każdym miejscu. Również w sztuce sakralnej.
Czy można mieć ikonę w domu?
W Kościele zachodnim ikony, jak również ikonopisarstwo zyskują coraz większą popularność. Istnieją nawet polskie katolickie szkoły ikonopisania. Dla nas katolików zachodnich fascynujący jest najbardziej fakt, że ikona łączy w sobie to, co doczesne z wiecznością. To obraz, który zawsze ma swoją historię. Wiąże się z nim konkretne Słowo Boże, bo ikona jest przecież pisaną Ewangelią.
Przy tej okazji raz jeszcze warto zaznaczyć, że ikony powstały w niepodzielonym Kościele. I choć ikonopisarstwo w różnych częściach Europy postrzegane jest inaczej, na szczęście my katolicy zrozumieliśmy, że ikona może przynieść wiele dobrego. Jest pomocą w modlitwie. Oknem, przez które można zobaczyć świat duchowy, a według św. Jana z Damaszku również „kanałem łask”.
Dzięki ekumenicznemu znaczeniu ikon stały się one powszechne, cenione i budzące zainteresowanie. Biorąc pod uwagę historyczność, ikona rzeczywiście należy do Kościoła wschodniego. Przyjęła się jednak w kulturze zachodniej i z całą pewnością można powiedzieć, że udało się jej przekroczyć granice wyznaniowe. Dziś stała się dostępna dla każdego.
Bez względu na to, jaką techniką wykonana została ikona, obraz można mieć w katolickim domu. Współczesnemu człowiekowi ikona niepotrzebnie kojarzy się wyłącznie z kultowym obrazem Kościoła prawosławnego.
Wschodnia i Zachodnia dusza ikony
Ikona na tle sztuki sakralnej wyróżnia się szczególną duchowością. Nie da się ukryć, że jej dusza pochodzi bardziej ze wschodu niż z zachodu. Choć mniej zachodnia, jest jednak katolicka i dlatego dedykowana każdemu wierzącemu. To niezwykle budujące, że poszukujemy piękna, harmonii i pokoju serc, a przede wszystkim Boga, nie odrzucając dziedzictwa kulturowego. Dziś w dużej mierze ikona święta stanowi wspaniały upominek religijny z okazji Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania, Sakramentu Małżeństwa lub po prostu z okazji urodzin, imienin czy podziękowania. W sklepie upominkireligijne.pl można nabyć piękną ikonę o wysokiej jakości w 100% wykonaną ręcznie wraz z dedykacją.