Wielki Post - czym jest i ile trwa?
Wielki Post to czas pokuty, który przygotowuje do przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, podczas której kapłani posypują głowy wiernych popiołem.
Wielki Post to okres pokuty, który przygotowuje katolików do głębokiego przeżywania Zmartwychwstania Jezusa, czyli najważniejszego dla chrześcijan święta. Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielkim Tygodniu.
Skąd wzięło się symbolicznych 40 dni? Jakie obrzędy i nabożeństwa są związane z Wielkim Postem?
Wielki Post trwa zawsze 6 tygodni. W tym czasie wierni przygotowują się do Wielkanocy. To jednak nie tylko czas sprzątania, mycia okien i rozmyślania o wielkanocnych potrawach i ciastach. Wielki Post to także (przede wszystkim) okres symboli i wielu zwyczajów, przygotowania duchowego do przeżywania świąt. Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową i który trwa do Wielkiego Czwartku.
Symbolika Wielkiego Postu
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Wielki Post trwa 40 dni i po co posypujemy głowy popiołem? Spieszymy z tłumaczeniem.
40 dni Wielkiego Postu - liczba 40 w Biblii pojawia się niezwykle często - tyle dni trwał potop oczyszczający Ziemię z grzechów, panowanie Dawida i Salomona w Izraelu, wędrowanie Eliasza przez pustynię, nawrócenie oraz pokuta ludności Niniwy i tyle dni przebywał Mojżesz na Synaju. Wielki Post trwa 40 dni, ponieważ właśnie tyle czasu przebywał Jezus na pustyni, gdzie pościł i był wtedy kuszony przez diabła. Każde 40 dni lub lat w Piśmie Świętym jest okresem nawrócenia i pokuty. Tak samo i czas Wielkiego Postu, którzy przygotowuje wszystkich do Zmartwychwstania Jezusa. Posypywanie głów popiołem to symbol wezwania wiernych do przemyślenia swoich grzechów, pokuty i nawrócenia. A czym jest sam popiół? To spalone poświęcone palmy z poprzedniej Niedzieli Palmowej. Jest znakiem przemijalności rzeczy materialnych.
Obrzędy Wielkiego Postu
Podczas Wielkiego Postu wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, a także Gorzkich Żali, które mają nawiązywać do misterium męki Jezusa Chrystusa. Wielu katolików podejmuje postanowienia wielkopostne, które służą realizacji kolejnych celów na drodze pracy nad własnym charakterem - to np. powstrzymywanie się od jedzenia słodyczy przez okres Wielkiego Postu. Zwyczajowo w tym okresie należy wstrzymać się od udziału w imprezach. Jest to czas zadumy, gdy osoby wierzące nie powinny myśleć o hucznych zabawach, a skupić się na refleksji i modlitwie. W parafiach odbywają się tzw. rekolekcje wielkopostne. To moment, gdy wierni masowo przystępują do sakramentu pokuty, a także wysłuchują nauk głoszonych przez rekolekcjonistę.
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym rzymskich katolików i starokatolików. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się ono wieczorną mszą w Wielki Czwartek (tak zwaną mszą Wieczerzy Pańskiej), a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocne.
Kiedy się rozpoczyna Triduum Paschalne?
Jego początek ma miejsce w Wielki Czwartek wieczorem, kiedy to odprawia się uroczystą mszę Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest ona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina, a następnie dał je apostołom i nakazał, aby czynili to na jego pamiątkę.
Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia oraz postu, w którym w szczególny sposób czczone jest drzewo życia. Od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest również droga krzyżowa. Najważniejszym elementem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.
W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. Brak tutaj formularza mszy. Zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę odwiedza się symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.
Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Wszystkie jej obrzędy odbywają się w nocy.
Niedziela Wielkanocna to natomiast czas świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Krzyż jest wówczas ozdobiony czerwoną stułą. Znajduje się tam także paschał i figura Chrystusa zmartwychwstałego.
W związku z Triduum Paschalnym w naszym sklepie można znaleźć Pismo Święte a także ikony religijne szczególnie ukazujące sceny Ukrzyżowania i umęczenia Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstania czy obrazy święte na płótnie dostępne w asortymencie naszego katolickiego sklepu internetowego. Dla najmłodszych posiadamy również kolorowe kubki z naszej serii Biblia dla dzieci z komiksową wersją Zmartwychwstania Pana Jezusa.